Ziua Europeană a Sportului Școlar 2021

#ESSD2021  #BeActive  #AjsptSuceava

Cu bucurie ne-am alăturat și anul acesta celor peste 8000 de școli din Europa (și nu numai) pentru a marca ziua dedicată sportului școlar. Ziua Europeană a Sportului Școlar este un proiect organizat la nivel european de Federația Maghiară a Sportului Școlar, de International Sport and Culture Association –Danemarca, având cofinanțarea Comisiei Europene prin programul Erasmus +. La nivel național, activitățile sunt coordonate de Asociația Județeană Sportul Pentru Toți Suceava. La nivelul școlii noastre s-au desfășurat astăzi și pe parcursul întregii săptămâni activități prin care am ne-am propus să încurajăm elevii să facă mișcare, sub orice formă. Respectând condițiile impuse de pandemie, am organizat jocuri și întreceri sportive, drumeții pe Via Transilvanica, dans în aer liber, ștafete tematice, jocuri de interior, cross-uri, am jucat șotron, am sărit coarda, etc. Elevii, de la cei mai mici până la cei mai mari au fost încântați de activitățile în care au luat parte și și-au exprimat dorința ca astfel de evenimente să se repete cât mai des. Și de data aceasta, canotoarea Ancuța Nicoleta Bodnar, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokio, ne-a susținut în demersul nostru, încurajându-ne să luăm sportul ca pe o garanție a unei vieți sănătoase.  Și pentru că mâine, 25 septembrie, este aniversarea campioanei noastre, ne grăbim să o felicităm și să îi urăm cel mai sincer ”La mulți ani!”

#ESSD2021  #BeActive  #AjsptSuceava