Ziua Europeană a Sportului Școlar, 2020

Școala Gimnazială Vatra Moldoviței (jud. Suceava) cu structurile sale: Școala Gimnazială Paltinu, GPN Valea Stânei, Școala Primară Spărturi, Școala Primară Ciumârna au celebrat Ziua Europeană a Sportului Școlar. ”Sportul este rugăciunea trupului”, spunea Salvador Dali. Elevii Școlii Gimnaziale Vatra Moldoviței  s-au ”rugat” zilele acestea promovând mișcarea și un stil de viață sănătos. De la grădiniță și până în clasa a VIII-a, s-au desfășurat activități care implică sportul sub diferitele sale forme: mers pe jos, alergare în natură, gimnastică ritmică, zumba în aer liber, jocuri de exterior – toate atent organizate pentru a respecta distanțarea fizică. Limitele și regulile impuse în contextul pandemiei de Coronavirus au mai știrbit din voioșie, au ținut elevii la distanță și chipurile lor frumoase au fost acoperite de măști, însă bucuria li s-a putut citi în ochi. #ESSD2020 #BeActive #AjsptSuceava